Продължават менторските срещи на Любо Леков с петимата му стипендианти в Mагистърската програма по иновации, предприемачество и финанси, осъществяваща се в партньорство между Бизнес институт и ВУЗФ, както и с останалите участници в програмата по проекта S.K.I.L.L.S.
Проектът S.K.I.L.L.S. e дело на фондация Лекови и цели да подпомага млади предприемачи при първите им стъпки в стратирането на бизнес.
През месец април Леков се срещна със своите стипендианти и разговаря с тях по техните бизнес идеи. Освен това всички участници в програмата имат възможност да черпят знания от опита на ментора чрез срещите по програма S.K.I.L.L.S.
,,Трябва да имате страст в това, което правите. Ако развивате проекта си между другото, няма да стане”- мотивиращо започна откритата среща гост-говорителят.
За Леков е клише схващането, че трябва да работиш по седемнадесет часа на ден, когато стартираш бизнес. ,,Когато стартирах аз не вършех нещата, защото трябва, а защото го исках.”- сподели открито той.
Когато четете книги за това как да инвестирате, не трябва просто да прочитате страниците. Важно е да се осмислят фазите и прилагат в практиката. Въпросът: Къде да инвестираш? е лошо зададен въпрос, верният е КАК? Или най- точният въпрос, който може да поставите е: Какво трябва да направя, за да се науча?
,,Инвестирането във финансови активи е същото като да стартираш бизнес. Ценно е да се инвестира в знанието. И ако искате да сте успешни, не трябва да правите това, което правят всички останали”- обобщи Леков.
,,Устойчив резултат се постига със знания, умения и контакти.” Eто защо стана ясно колко е ценно да се инвестира в знания, да се развиват компетенции и да се търсят непрестанно нови възможности. Важно е да не се спира, а да се следват последователно поставените цели.
,,Уволняването понякога е много полезно”- каза Леков и посъветва аудиторията да не се притеснява, ако настъпи такъв момент. Именно, когато загубиш нещо , можеш да откриеш нови възможности, да начертаеш нови хоризонти. Добрите бизнес модели са следствие на намиране решението на личен проблем или лична болка.
,,Пожелавам ви да направите бизнес и да го продадете.” – каза Леков пред студентите.
Съветът му към всички е да пробват смело.
Менторските срещи продължават и през месец май.
Общата среща, открита за всички студенти, които искат да почерпят вдъхновение и да разберат повече от личния опит на Леков, ще се състои на 20 май, от 19:30 във ВУЗФ.
Ден по-рано, на 19 май от 17.30 часа, ще се съсътоят менторските срещи с неговите стипендианти.
Текст: Яница Маринова