Старт на официалната кампания за участие в Space Camp 2015 бе даден на в началото на месеца от Центъра за творческо обучение, който е национален координатор на програмите на Космическия център.
Самият център пък бе представен от Толга Йълдъръм, мениджър на международните програми на Space Camp Turkey.
Превърналият се вече в традиционно място за среща на деца от 9 до 15-годишна възраст от цял свят, които имат интерес към астронавтиката и технологиите, Space Camp Turkey е един от трите подобни центъра в света и единствен в Европа (другите два са в Монреал, Канада, и Хънтсвил, Алабама).
Създаден е през 2000 година по модел на NASA от Кая Тунджар и съпругата му Мери Милс Тунджар.
До този момент през учебно-тренировъчния лагер в Измир са преминали над 150 000 участници, от повече от 55 страни!
Всеки екип в тренировъчния лагер се състои от деца от минимум 4 различни националности, а езикът, на който те общуват, е английски. От децата се очаква да имат поне минимални компетенции по математика, наука и технологии.
В екипа си те практикуват комуникация в екип, развиват дигиталните си умения и предприемаческите си инстинкти, учат се как да усвояват нови знания и как да се справят със срокове.
Според г-н Йълдъръм 93% от всички участници в Space Camp Turkey, след посещението си там, записват по свое желание допълнителни часове по различни видове наука;
91% от завършилите програмите развиват повишен интерес към математиката и записват курсове по тази дисциплина;
74% от участниците проявяват интерес към бъдещи кариерни възможности в тази област.
По думите му, Space Camp има за цел да култивира и повиши разбирането за космическите технологии, както и да промотира работата в екип чрез осъществяване на космически мисии със симулатори.
Българското участие до 2014 година (10 години) включително е от повече от 600 деца от цялата страна, а през настоящата година Фондация „Лекови“ се включи като партньор на кампанията и осигури три пълни стипендии за български участници.
Сумата бе разпределена между отборите от три училища: 2 СОУ – София, СОУЕЕ – Русе и НФСГ – София, а за всеобща гордост две българчета (от всички участвали отбори) се завърнаха с медали.
За всички, които нямат търпение да започнат подготовката за кандидатстване за Space Camp 2015, ето и условията на конкурса:
Кандидатстващите могат да разсъждават върху три теми:
- Аз управлявам – Мисия „Марс“ (350 думи)
- Защо казваме на Луната спътник и „земна приятелка“? (400 думи)
- Как си представям Космоса в звуци? /НАСА технологии за изследване на Слънцето/ (400 думи)Изисквания към есетата:
- да не надхвърлят броя думи
- да съдържат информация за обратна връзка
- контакти само на децата участници, без посочен родител или училище, не се приемат
Всички кандидатстващи трябва да попълнят и регистрационната форма за участие в конкурса, която скоро ще е достъпна на сайта на Центъра за творческо обучение.
Срокове:
Първи тур, до 15.02: изпращане на есета
Втори тур, до 17.04: подбор по документи и превод на есета на английски език, ако е необходимо
Дати на програмите:
28 юни – 5 юли 2015
19-26 юли 2015
09-16 август 2015
Ако искате да се вдъхновите за участието си в конкурса, предлагаме ви да прочетете какво ни споделиха някои от децата, посетили тазгодишния Space Camp Turkey:
“Искаме да видим Земята от Космоса!” и други мечти на малки астронавти
и да изгледате едно видео за участниците от 2 СОУ-София